2012 Şartnamesi

Bu sene ikincisi gerçekleştirilecek olan Arkitera Seyahat Bursu ile kazanacak kişiye 15 günlük bir zaman diliminde Türkiye’de istediği şehirleri gezme fırsatı sunuluyor. Bursu kazanmanın 2 şartı var: Amaca uygun iyi bir tema ve buna paralel olarak düşük karbon salımını hedefleyen bir rota belirlemek.

AMM Seyahat Bursu’nu kazanan aday, Haziran-Eylül 2012 tarihleri arasındaki 15 günlük bir zaman diliminde seyahatini gerçekleştirebilecek.


Katılım Koşulları
Seyahat Bursu 20-25 yaş arasındaki mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre tasarımı bölümü öğrencileri ve mezunlarının katılımına açık olacak.

Katılımcılardan temel olarak 2 ana hedefin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bunlar şu şekilde sıralanıyor:
– Arkitera Mimarlık Merkezi’nin faaliyet alanı olan fiziksel çevre kalitesi ve gayrimenkul sektörü çerçevesinde bir tema belirlemeleri,
– 15 günlük zaman diliminde Türkiye sınırları içerisinde istedikleri şehirler arasında düşük CO2 salımını hedefleyen bir rota belirlemeleri bekleniyor.

Tema ve düşük CO2 salımını hedefleyen rota dışında adaylardan istenenler ise şunlar:

– Kullandıkları tüm sosyal medya araçlarının linki (Twitter, Facebook, Linkedin, Friendfeed, Flickr, vb…)
– Yazmış oldukları blog(lar)
– Varsa kendi web siteleri

Başvuru – Değerlendirme – İstenenler
Başvurular, internet üzerinden, içinde hazırladığınız tema ve rotayı içeren mecra (blog gibi) ve diğer sosyal medya araçlarını barındıran “about me” profilinizi bize göndermenizle olacak.

Ön eleme yapıldıktan sonra, ikinci aşamaya geçen 10 kişi, Arkitera Mimarlık Merkezi’nde projelerinin sunumunu gerçekleştirecek. Sunumlarda, seçtikleri temaya göre hazırladıkları rotanın uygunluğu ve şehirler arası (belediye sınırları dışından itibaren) ulaşımda minimum CO2 salımını gerçekleştirilmesi aranacak. Sunumlar 30 dakika ile sınırlı olup, yapılan son değerlendirme ile birlikte kazanan açıklanacak.

Kazanan kişi, 15 gün boyunca Türkiye’de seçmiş olduğu şehirlerde kendi belirlediği rotaya göre hareket edecek ve yine belirlediği tema ile ilgili yazı yazıp, fotoğraf çekecek. Kazanan kişiden seyahati sırasında, sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanması bekleniyor (Facebook, Twitter, Foursquare, Formspring gibi).

Takvim
Arkitera Seyahat Bursu 2012’nin İlanı: 08 Aralık 2011 Perşembe
Son Başvuru Tarihi: 15 Şubat 2012 Çarşamba saat 23:59’a kadar
Ön Eleme Sonuçlarının Açıklanması: 20 Şubat 2012 Pazartesi
Sunumlar: 25 Şubat 2012 Cumartesi
Kazananın Duyurulması: 1 Mart 2012 Perşembe
Seyahat Aralığı: Haziran – Eylül 2012
Arkitera Seyahat Bursu 2012’nin Sunumu: 4 Ekim 2012 Perşembe